Několik typů na odstranění skvrn z koberců a čalounění
Skvrny od lepidla - Aceton je dobrý prostředek na odstraňování skvrn od lepidel z koberců a čalounění. Dejte však pozor, aby současně se skvrnou nepustila také barva čištěného materiálu. Proto před jeho použitím doporučujeme vyzkoušet stálost barev na skrytém, či neviditelném místě.
Skvrny od krve - Skvrny na koberci, či čalounění ihned navlhčete studenou vodou a potom potírejte slabým roztokem čpavku. Nikdy nepoužívejte vodu teplou.
Skvrny od vajec - Navlhčete a potřete solí, nebo lze použít i octovou vodu. Nechte chvilku působit a opláchněte studenou vodou.
Skvrny od piva - Mýdlový roztok s trochou čpavku – to je to pravé na skvrny od piva. Po použití je třeba čištěný materiál dočistit, či opláchnout čistou vlažnou vodou.
Mastné skvrny - Čerstvé mastné skvrny lze přežehlit přes ubrousek, nebo „piják“, který do sebe mastnotu vsákne. Skvrny lze také posypat hladkou moukou, která do sebe mastnotu nasaje a potom dočistit vodou s přidáním gelu na holení. Gelem na holení (pozor, pěna na holení není tak účinná jako gel) lze také odstranit starší, již zaschlé mastné skvrny.
Skvrny od kávy - Polijte nejdříve minerálkou, nechte chvilku působit a poté vysušte. Zbytek dočistěte lihem.
Skvrny od propisovací tužky - Opakovaně potíráme lihem a pak důkladně vyčistíme. Na inkoust použijeme hadřík namočený (pozor neždímat) v horkém mléce, který na skvrnu přiložíme necháme působit a vyčistíme.
Skvrny od špenátu - Potíráme syrovým bramborem a pak vyčistíme pomocí gelu na holení.
Skvrny od guláše a další skvrny neznámého původu - Použijeme přípravek na čištění skel, postříkáme a po chvilce vytřeme suchým hadříkem. Můžeme použít i neředěný prostředek na nádobí. Potom však důkladně vyčistíme.
Skvrny od rtěnky - Nejlépe vyčistí čistý líh.
Skvrny od ovoce - Potřete teplým nízkotučným podmáslím a vyčistěte vlažnou vodou. Lze použít také citronovou šťávu (necháme chvilku působit), případně ředěný čpavek. Potom je nutné dokonale dočistit vodou.
Skvrny od vína - Bílé víno – skvrny po strojním vyčištění zmizí. Červené víno – čerstvé skvrny je třeba ihned polít bílým vínem, nebo zasypat solí, která do sebe vsaje barvu. Starší skvrny vyčistíme gelem na holení a důkladně opláchneme.
Rezavé skvrny - Očištěte vařicí citronovou šťávou. Lze použít i prášek do pečiva, před jeho použitím je však nutné nejprve skvrnu navlhčit a po jeho několikaminutovém působení vyčistit.
Skvrny od čokolády - Smíchejte glycerin a vaječný žloutek, natřete, nechte působit a pak vyčištěte teplou vodou.
Skvrny od vosku - Přežehlete přes savý papír a v případě potřeby dočištěte benzinem, nebo náhražkou terpentýnu.
Skvrny od jahod - Před vyčištěním ošetříme horkou octovou vodou.
Žvýkačka na koberci - Přiložíme kostku ledu a po ztvrdnutí seškrábneme. Zbytek dočistíme technickým lihem.
Skvrny u vchodů - Čerstvou špínu nanesenou z ulice odstraníme nejlépe solí. Inkriminované místo posypeme, necháme působit 30 minut a potom vysajeme.
Kočičí, psí a jiné zvířecí chlupy nejlépe odstraníme navlhčenou houbou, případně hadříkem po mokrém strojovém čištění.
Na vytlačená místa od nábytku položíme vlhký nevyždímaný hadr a lehce přežehlíme. Pak za pomoci kartáče vlas koberce zvedneme.
Po každém výše uvedeném čištění je důležité skvrnu důkladně zbavit všech čistících přípravků čistou vodou a co nejrychleji vysušit (můžeme použít například vysoušeč vlasů). V případě, že saponát, či jiný přípravek důkladně neodstraníme se na vyčištěný povrch bude znovu a znovu přichytávat další špína a prach. Dále doporučujeme co nejdříve po provedení "první pomoci" vyčistit celý koberec za pomoci čistící techniky pro hloubkové čištění.
Všechny výše uvedené informace jsou pouze informativní a zříkáme se jakékoliv odpovědnosti za škody způsobené výše uvedeným čištěním.
A pozor, jeden tip pro "přespolní":
Potřebujete-li rychle odstranit skvrny a jste z Brna, obraťte se na: